Blog sklepu scrapbookingowego SCRAPKI.PL

piątek, 24 lutego 2017

Kilka słów od Kasi o kompozycji w Project Life :)
Gdy zabierasz się za dokumentowanie wspomnień twoim głównym celem powinno być łapanie codziennych chwil i utrwalanie ich na zdjęciach, które później zachowasz na scrapach, w mini albumach lub w Project Life. Tak pięknie oprawione wspomnienia możesz później z dumą pokazywać najbliższym, wracać do nich po latach i cieszyć się zdjęciami w fizycznej postaci.

Styl twoich prac może być różny - może lubisz lekkie, minimalistyczne prace clean&simple? Może jesteś fanką kwiatów, mediów i shabby chic? A może stawiasz na kolorowy freestyle, mieszanie mediów i zabawy ze stemplami? Cokolwiek wybierzesz, tworząc swoje prace pamiętaj o tym, że docelowo będą one oglądane przez ludzi, warto więc zadbać o to, aby kompozycja twoich wpisów i albumów były jasne i czytelne dla odbiorcy.

grupowanie-dodatkow2.jpg

ABC KOMPOZYCJI


Kompozycji najłatwiej jest nauczyć się obserwując innych. Gdy bierzesz do ręki fajną ulotkę, pięknie wydany magazyn lub książkę kucharską zwróć uwagę na to, co cię do nich przyciąga. Dlaczego na niektóre zdjęcia i grafiki patrzysz dłużej niż na inne? Jakie elementy sprawiają, że kierujesz swoją uwagę na plakaty i obrazki na pintereście?

Zastanów się nad tym, zacznij uważnie obserwować otoczenie i szukać elementów kompozycji w tym co cię otacza. Takie uważne patrzenie na co dzień to najlepszy i najszybszy sposób na zauważenie i zrozumienie schematów, które organizują wizualną przestrzeń dookoła nas.

KOMPOZYCJA W TWOICH ALBUMACH


Przygotowując kolejny wpis do albumu zastanów się nad jego kompozycją jeszcze zanim wydrukujesz zdjęcia i wybierzesz karty na konkretną stronę. Skompletuj sobie zestaw, który pomoże ci łatwo dodać kilka kompozycyjnych sztuczek na twoje strony w albumie.

dodatki.jpg

Pora na kilka ćwiczeń! Jeśli chcesz poprawić kompozycję swoich wpisów wybierz jedną z poniższych zasad kompozycji i przetestuj ją na sobie!

FLOW


Potraktuj swój album jak kolorowy magazyn pełen inspiracji. Gdy go przeglądasz zaczynasz od góry, od lewej strony, następnie Twój wzrok kieruje się w prawo i znowu od góry do dołu.

flow1.jpg

Taki sposób czytania książek i innych publikacji jest ogólnie przyjęty w naszej kulturze i w taki sposób osoby postronne będą oglądać Twój album.

Zadbaj o to, aby wydarzenia, które pokazujesz w nim chronologicznie były uporządkowane od lewej do prawej i z góry na dół.

flow2.jpg

Takie budowanie kompozycji sprawi, że Twoje wpisy będą dużo bardziej uporządkowane i zorganizowane, a co za tym idzie - łatwiejsze w odbiorze!

WIZUALNY TRÓJKĄT

To moja ulubiona zasada kompozycji po którą sięgam już właściwie automatycznie tworząc strony do albumów - jest bardzo prosta w zastosowaniu i przynosi świetne efekty!

trojkaty.jpg

Na początku wybierz 3 elementy, które będą do siebie podobne, mogą to być na przykład:
  • Die Cutsy,
  • Dodatki zrobione z tego samego materiału (drewno, korek, złota folia, papierowe kwiaty)
  • Dodatki w tym samym, kontrastującym z resztą wpisu kolorze

wizualny-trojkat1.jpg


Ułóż te 3 dodatki tworząc trójkąt dookoła centralnego elementu Twojej strony lub karty.
Charakterystyczne i wyróżniające się wierzchołki takiego trójkąta zbudują ramkę, która świetnie skupi uwagę osoby przeglądającej Twój wpis.

wizualny-trojkat2.jpg

W kieszonkowych albumach wizualny trójkąt możesz zbudować również w skali kompozycji całej strony lub rozkładówki w albumie. Najprościej zrobisz to wybierając neutralne bazowe karty, które ozdobisz dodatkami w kontrastowym kolorze. Możesz również zbudować trójkąt z wyrazistych kart (na przykład w innym kolorze lub z ciekawym napisem), albo ze zdjęć.
GRUPOWANIE DODATKÓW

Małe ozdoby i dodatki (na przykład enamel dots, naklejki-słówka, cekiny, stempelkowe odbitki) mogą łatwo “zgubić się” na stronie pełnej zdjęć i zapisków, dlatego fajnie jest budować z nich większe grupki i konstelacje.

grupowanie-dodatkow.jpg

Gdy budujesz wizualny trójkąt na swojej stronie i chcesz go dodatkowo wzmocnić postaraj się, aby każdy wierzchołek zbudowany był z kilku zbliżonych do siebie drobnych dodatków. Dzięki temu Twój wpis stanie się ciekawszy, a kompozycja strony jeszcze mocniejsza!

kompozycja-diagonalna2.jpg

Pogrupowane dodatki możesz też ułożyć w kompozycji diagonalnej, czyli po przekątnej karty bądź strony, od jednego rogu do drugiego. Taka asymetryczna kompozycja sprawia, że cały wpis staje się lżejszy i delikatniejszy.

kompozycja-diagonalna1.jpg

Koniecznie wypróbuj te metody tworząc swoje kolejne wpisy, a efektami podziel się z nami na Instagramie - z wielką przyjemnością oglądamy tam zdjęcia oznaczone hashtagami #scrapkipl i #lapznamichwile :)

Jeśli natomiast dopiero zaczynasz swoją przygodę z dokumentowaniem wspomnień i chciałabyś nauczyć się robić piękne albumy oraz poznać tajniki pracy nad nimi zapraszamy na kurs online Kreatywnie Na Co Dzień na który możesz zapisać się już tylko do 3 marca!

KUP-KURS-knc-grafika---FB-promocja.jpg

Uczestnicy otrzymają 4 moduły omawiające kolejno:
– podstawy Project Life, planowanie pracy w albumie, określanie celów, planowanie zakupów,
– fotografię codzienności – jak robić lepsze zdjęcia, jak edytować i wywoływać zdjęcia do albumu,
– journaling i zapiski w albumie – pomysły na kreatywny journaling, jak regularnie prowadzić zapiski w albumie,
– podstawowe zasady kompozycji stron i doboru kolorów, jak radzić sobie z problemami podczas pracy w albumie
Dodatkowo, każda z osób biorących udział w kursie otrzyma darmowe materiały do wydrukowania, zestaw ćwiczeń i checklist ułatwiających pracę nad albumem oraz zniżki do sklepów scrapbookingowych! Więcej o kursie dowiesz się tutaj - klik !


Pozdrawiam Was serdecznie :) 
Kasia

1 komentarz:

Dreamy Attic Patrycja Pieczara pisze...

Bardzo fajny wpis, czekam na kolejne 😀! Tak trzymać 💖!

Prześlij komentarz

Będzie nam niezwykle miło, jeśli zostawisz swój komentarz - dziękujemy :)